Mohyla Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší

Mohyla Hanče a Vrbaty se nachází na Zlatém návrší v katastru obce Vítkovice v Krkonoších a je jednou z významných turistických zajímavostí obce Vítkovice. Tvoří spolu s Kotlem dominantu této části Krkonoš.

 

 Mohyla je připomínkou snad nejznámějšího neštěstí v Krkonoších. Došlo k němu sice již před více než sto lety, dones však jitří zvědavost mnoha lidí. Přesto se musíme smířit s tím, že se již nikdy nedozvíme co přesně se osudného dne stalo.

 

Dne 24. března 1913 se na pláních Krkonoš v okolí Labské boudy konal lyžařský závod na 50 km. Náhle se zhoršilo počasí a náš tehdy nejlepší český závodník Bohumil Hanč, ke kterému se nedostala zpráva o zrušení závodu, v prudké vánici promrzl. Později ho nalezl další závodník Rath, který ho odnesl na Labskou boudu, ale následné oživovací pokusy už byly marné a podchlazený a vyčerpaný Hanč zemřel na selhání srdce. Václav Vrbata, který svého kamaráda Hanče také hledal, ho nalezl ještě dříve a podle tradičního vyprávění mu půjčil svůj svetr a čepici a šel pro pomoc. Tím se však sám vystavil vánici, rovněž promrzl, a přestože byl později nalezen a přenesen na Mísečky, také on podlehl následkům podchlazení.

 

Tragické závody z března 1913 byly silným impulsem pro to, aby pomoc na horách byla organizovaná a 24. březen se na památku Hanče a Vrbaty slaví jako Den Horské služby ČR.

 

Mohyla Hanče a Vrbaty, kterou vybudovali v roce 1925 členové Českého krkonošského spolku SKI Jilemnice a Českého Ski klubu Hradec králové, se nachází na ploché vyvýšenině nad Vrbatovou boudou v hřebeni zvaném Zlaté návrší sevřeného hlubokými doly zvanými Velká Kotelní jáma a Harrachova jáma. Za pěkného počasí se odtud otevírají krásné výhledy na Krkonoše a do krkonošského podhůří. Od mohyly se naskytne jedinečný pohled do Labského dolu, na jehož hraně stojí tolik diskutovaná budova Labské boudy. Nad ní se tyčí nezaměnitelná špička Violíku, vpravo je vidět typická silueta boudy U sněžných jam.

 

V blízkosti Mohyly Hanče a Vrbaty se nachází Hančův pomník. Od mohyly je vzdušnou čarou vzdálen asi 700 metrů. Nachází se přímo na červené turistické značce, která od Vrbatovy boudy směřuje k Pančavskému vodopádu a dále na Labskou boudu a k prameni Labe.

 

Příběh Hanče a Vrbaty o přátelství , odhodlání a pomoci je stále živý. Zdejší kamenná mohyla je trvalým mementem a aktuálním odkazem poselství tragické události.

 

 Vítkovice v Krkonoších

Tato webová stránka je v souladu s vyhláškou č. 64/2008 Sb. Prohlášení o přístupnosti webových stránek:

mapa webu | Přihlásit | © 2017 designed by DreamSites.cz